„Wspólnie dla Przodków 2023” – kolejny wyjazd za nami!
Intensywna praca – koszenie niepożądanej roślinności, oczyszczanie i zabezpieczanie, klejenie oraz fugowanie nagrobków, a nawet… pomoc w odszukaniu bliskich rozdzielonych przez wojnę, powojenne przesiedlenia i zmianę granic. W dniach 22-27 sierpnia odbył się kolejny wyjazd w ramach projektu dofinansowanego przez Instytut POLONIKA!
Za nami kolejny wyjazd w ramach projektu „Wspólnie dla Przodków 2023”. W dniach 22-27 sierpnia odbyły się pracę porządkowe na cmentarzach w Łubowie i Warężu, w których uczestniczyło 8 wolontariuszy z Polski (w tym nasi partnerzy ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej) i 4 wolontariuszy z Ukrainy. Tym razem wykaszany był teren cmentarzy w Łubowie i Warężu. Ponadto, pod nadzorem konserwatora kamienia, oczyszczono i zabezpieczono kolejne nagrobki. Dzięki zakupionym klejom sklejono i zafugowano ponad 10 nagrobków.
Projekt „Wspólnie dla Przodków” to jednak nie tylko prace porządkowe. Wartością dodaną jest możliwość odnalezienia dalszych i bliższych członków rodzin, których korzenie sięgają Waręża i okolic. Na początku lipca do Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” została nadesłana wiadomość e-mail z prośbą o kontakt do kogoś kto jeździ, bądź mieszka w Warężu. Instytut przekazał kontakt do wolontariusza Fundacji SCIRE i organizatora wyjazdów w ramach projektu „Wspólnie dla Przodków”, czyli Sebastiana Bironta. Okazało się, że w drzewie genealogicznym Waręża i Łubowa, które Sebastian tworzy od ponad 4 lat, znajdują się osoby o takim samym nazwisku! Po przejrzeniu akt metrykalnych okazało się, że jeden z mieszkańców Waręża – osiemdziesięciosiedmioletni Pan Wolodymyr jest wujkiem Pana Romana zamieszkałego w Wilkasach na Mazurach. Podczas pierwszego dnia wyjazdu Sebastian zorganizował ich spotkanie, dzięki czemu mogli się zobaczyć po raz pierwszy od lat 70. XX wieku. Warto nadmienić, że na terenie cmentarza w Łubowie, który jest objęty naszym projektem, znajduje się nagrobek pradziadka i prababci Pana Romana. „Wspólnie dla Przodków” nie tylko porządkuje, oczyszcza i konserwuje, ale również łączy członków rodzin rozdzielonych przez wojnę, powojenne przesiedlenia, zmianę granic i inne uwarunkowania!
9 września 2023 r. Sebastian Biront wziął udział w II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej «Dziedzictwo kulturowe: Innowacyjne podejście i zrównoważony rozwój», w trakcie której wygłasił referat pt. „Realizacja projektu «WSPÓLNIE DLA PRZODKÓW»: Doświadczenia europejskie i ukraińska rzeczywistość”.
Następne wyjazdy planowane są w październiku i listopadzie. Serdecznie zapraszamy do współpracy!
Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo z opisywanego wyjazdu roboczego.
Projekt „Wspólnie dla Przodków 2023 Waręż Łubów – Ukraina”
- Organizator: Fundacja SCIRE
- Dofinansowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”
- Partnerzy: Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, Narodowy Uniwersytet Politechnika Lwowska
- Patronat medialny: Obserwator Międzynarodowy, Portal Polsko-Ukraiński polukr.net, Nowiny Północne, Telewizja Kablowa Bart-Sat Bartoszyce