Blog – Full Width

by

„CENA ZA MAJDAN. O REWOLUCJI GODNOŚCI 7 LAT PO MAJDANIE”

Wojciech Jankowski, specjalnie dla „Pola Widzenia Plus” Fundacji SCIRE i portalu Obserwator Międzynarodowy, wspomina protesty z przełomu 2013/2014.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który w nieco ponad tydzień został wyświetlony w serwisie YouTube ponad 11 tysięcy razy! Wojciech Jankowski, dziennikarz i obecny redaktor naczelny Kurier Galicyjski, wspomina w nim początki Rewolucji Godności oraz swój udział w Majdanie. Tę interesującą opowieść wzbogacono prywatnymi zdjęciami i nagraniami autora sprzed 7 lat. W. Jankowski nie unikał odpowiedzi na wiele trudnych pytań, w tym tych dotyczących ceny, jaką Ukraińcy musieli zapłacić za Majdan, a także tego, czy w ogóle było warto?

„Sprawdziłem ceny biletów i zanim zaszedł proces intelektualny, to poszedł odruch – kliknąłem 'kupuj’. Już następnego dnia leciałem do Kijowa (…). Czas był wtedy napięty. Teraz chyba już bym nie potrafił, że co drugą noc jeździłem żeby przenocować, a resztę czasu spędzałem na Majdanie. I tak resztkami energii, w nocnych knajpach, siedziałem z laptopem i próbowałem przetrwać do rana, pijąc albo kawę albo alkohol. Jedno i drugie w pewnych warunkach dodaje energii (…). Podjechałem stacją metra, wysiadłem i zobaczyłem MORZE LUDZI. Byłem zdumiony… Wtedy chyba poczułem coś, co parę razy później też zdarzało mi się poczuć, to znaczy taką SIŁĘ TŁUMU, poczucie słuszności, tego, że stoi się po dobrej stronie…”
– tak udział w ukraińskiej Rewolucji Godności w 7. rocznicę rozpoczęcia protestów na kijowskim Placu Niepodległości dla Pola Widzenia Plus wspomina Wojciech Jankowski, obecny redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego”.

Pozostań w Polu Widzenia – polub naszą stronę na Facebooku (https://www.facebook.com/PoleWidzeniaPW) i subskrybuj nasz kanał na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC4PzN1HniCEQIFUlKV0FQaA).

#POLEWIDZENIA #POLEWIDZENIAplus #Ukraina #RewolucjaGodności #Majdan #Euromajdan #protesty

by

SCIRE Z WIZYTĄ W PAŃSTWOWYM REZERWACIE HISTORYCZNO-KULTURALNYM W BEŁZIE

Zaangażowanie Fundacji SCIRE w akcję ratowania bezcennego zabytku – siedemnastowiecznego Kościoła św. Marka w Warężu!

W trakcie minionej wizyty w obwodzie lwowskim delegacja SCIRE zawitała również do przygranicznego miasteczka Bełz, które do 1951 roku stanowiło część powiatu hrubieszowskiego (województwo lubelskie), a obecnie wchodzi w skład rejonu sokalskiego. Bełz, choć niewielki, mieści liczne, sięgające kilku stuleci wstecz zabytki, takie jak m.in. Baszta Ariańska z początku XVII w. Powód naszej wizyty także był związany z zabytkami, jednak dotyczył innej historycznej budowli – siedemnastowiecznego Kościoła św. Marka w Warężu.

Dr Kamil Sygidus (Prezes Zarządu SCIRE), mgr Sebastian Biront (współkoordynator programów SCIRE), dr Oleksandr Gorbach (Wiceprezes Zarządu SCIRE) oraz reprezentujący Partnerów Fundacji dr Krzysztof Szulborski (Burmistrz Miłakowa), spotkali się z szefową Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego w Bełzie – Panią Oksaną Kalysh. Spotkanie to miało związek z realizowanym przez nas programem „Łączy nas Pogranicze” i dotyczyło działań zmierzających do zabezpieczenia przed dalszą degradacją waręskiego kościoła. O tym przedsięwzięciu rozmawialiśmy wcześniej m.in. podczas wizyty w Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, a z Panią Oksaną, jako osobą bezpośrednio nadzorującą stan tej budowli, omówiliśmy szczegóły naszego wsparcia. Na czym dokładniej będzie ono polegać?

W trakcie rozmowy z Panią Oksaną dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Kultury Ukrainy przyznało środki finansowe na naprawę dachu kościoła. Prace konserwacyjne miały ruszyć już w tym roku, niestety ze względu na pandemię COVID-19 plany te zostały przesunięte na wiosnę 2021. Na początek przewiduje się renowację części dachu nad najlepiej zachowanymi freskami. Jako Fundacja SCIRE obiecaliśmy dołożyć wszelkich starań, by w możliwie jak najszybszym terminie zrekonstruować zadaszenie całej budowli, a także pomóc w przygotowaniu terenu pod przyszły remont. Niebawem poinformujemy Was o postępach w zakresie ratowania cennego zabytku. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wizyty w Bełzie oraz fotografii Kościoła św. Marka w Warężu, na których widać obecny stan tej budowli.

by

„Z POLSKĄ W SERCU” PO RAZ DRUGI!

Fundacja SCIRE w towarzystwie Konsula RP dostarczyła dary dla Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – Oddział w Czerwonogradzie.

Za nami druga edycja akcji „Z Polską w Sercu”. Dzięki wsparciu ze strony Partnerów: Instytutu Pamięci Narodowej (Oddział w Gdańsku), Urzędu Miasta Braniewa na czele z Burmistrzem Panem Tomaszem Sielickim, Urzędu Miejskiego w Miłakowie i Burmistrza Miłakowa – Pana dr. Krzysztofa Szulborskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie, portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydawnictwa Bookmarked, do Czerwonogradu dostarczyliśmy w zeszły piątek kilka kartonów polskojęzycznych książek, a także gier edukacyjnych, zeszytów, farbek, flamastrów i innych potrzebnych rzeczy.

W drodze ze Lwowa delegacji SCIRE, w skład której weszli: Prezes Zarządu Fundacji SCIRE dr Kamil Sygidus, współkoordynator naszych projektów Sebastian Biront oraz reprezentujący naszych Partnerów Burmistrz Miłakowa Pan dr Krzysztof Szulborski, towarzyszył nam Konsul RP i Kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie – Pan Rafał Kocot. Pan Konsul bardzo przychylnie odniósł się do naszych przedsięwzięć – zarówno programu „Z Polską w Sercu”, ale także „Epitafium dla Przodków” i „Łączy nas Pogranicze”. Serdecznie dziękujemy za wspólną podróż ze Lwowa do Czerwonogradu oraz niezwykle konstruktywną rozmoę, licząc na dalszą współpracę!

Za jak zwykle miłe przyjęcie dziękujemy Paniom Prezes i Wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – Oddział w Czerwonogradzie, czyli Pani Natalii Żuk i Pani Irenie Zając. W trakcie wizyty mieliśmy również okazję obejrzeć powstającą ekspozycję eksponatów do Muzeum Ziemi Lwowskiej przy TKPZL w Czerwonogradzie i – musimy przyznać – wygląda ona bardzo obiecująco!

Serdecznie zapraszamy do współpracy przy kolejnych edycjach programu. Każdy może stać się naszym Partnerem, każdy może być darczyńcą „Z Polską w Sercu”!

by

Z POLSKĄ W SERCU #2

Fundacja SCIRE wspólnie z Partnerami akcji „Z Polską w Sercu” ponownie zgromadziła dary dla czerwonogradzkiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

We wrześniu informowaliśmy o przekazaniu wsparcia organizacji polskiej mniejszości w Czerwonogradzie. Już niecały miesiąc później nastąpił epilog, czyli 2. edycja programu „Z Polską w Sercu”. Beneficjentem ponownie było TKPZL w Czerwonogradzie, a do listy Partnerów oficjalnie dołączyła Gmina Miłakowo (o czym informowaliśmy w materiale z 7 października – http://scirefoundation.com/2020/10/07/kolejny-partner-dolacza-do-programu-z-polska-w-sercu/).

Burmistrz Miłakowa dr Krzysztof Szulborski na poczet ZPWS #2 przekazał m.in. zeszyty, bloki rysunkowe, wycinanki, farbki, flamastry, kredki i inne materiały, które okażą się niezwykle przydatne z perspektywy uczestników Szkoły sobotnio-niedzielnej przy Towarzystwie Kultury Polskiej. Wiele patriotycznych materiałów (m.in. książki, biuletyny, płyty DVD, gry edukacyjne, opaski odblaskowe) przekazał nam natomiast gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wydawnictwo Bookmarked dostarczyło liczne pozycje książkowe wpisujące się w kanon polskiej literatury, a „Obserwator Międzynarodowy” monografie z tematyki spraw międzynarodowych wydane pod patronatem tego portalu. Ponownie wiele interesujących polskojęzycznych książek beletrystycznych dostarczyły Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie i tamtejszy Urząd Miasta.

Relacja z przekazania wszystkich materiałów już wkrótce. Tymczasem serdecznie dziękujemy naszym hojnym Partnerom za wsparcie i współpracę przy okazji drugiej edycji programu „Z Polską w Sercu”. Słowa podziękowania kierujemy w stronę pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z Panem Krzysztofem Drażbą – Naczelnikiem Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN Gdańsk, Burmistrza Miłakowa Pana dr. Krzysztofa Szulborskiego, Burmistrza Miasta Braniewa Pana Tomasza Sielickiego, Pana dr. Tomasza Lachowskiego – redaktora naczelnego portalu „Obserwator Międzynarodowy”, Pani Elżbiety Jakubowskiej – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie oraz pozostałych pracowników biblioteki i Wydawnictwa Bookmarked.

Dziękujemy i gorąco liczymy na dalszą owocną współpracę!

by

„ŁĄCZY NAS POGRANICZE” – spotkanie we Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej

Delegacja Fundacji SCIRE wizytowała Lwowską Obwodową Administrację Państwową

W skład delegacji weszli: dr Kamil Sygidus (Prezes Zarządu Fundacji SCIRE, koordynator programu „Łączy nas Pogranicze”), mgr Sebastian Biront (współkoordynator), dr Oleksandr Gorbach (Wiceprezes Zarządu Fundacji SCIRE, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych i Społecznych Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska”) oraz dr Krzysztof Szulborski (Burmistrz Miłakowa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Celem wizyty w Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej było nawiązanie kontaktów oraz omówienie potencjalnych kierunków współpracy.

Nasza delegacja rozmawiała z Paniami Natalyą Tabaką – szefową Departamentu Turystyki i Ośrodków Wypoczynkowych, Oleną Vasylko – szefową Departamentu Architektury, a także z Panem Romanem Shepelyakiem – szefem Departamentu Międzynarodowego Wsparcia Technicznego i Współpracy Międzynarodowej. Zwieńczeniem miłego i bardzo rzeczowego spotkania była obustronna deklaracja woli współpracy. Ustalono również wstępnie przedsięwzięcia, których realizacją zainteresowane są obie strony. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco!

Pracownikom Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i niezwykle miłe przyjęcie.

by

KOLEJNY PARTNER DOŁĄCZA DO PROGRAMU „Z POLSKĄ W SERCU”!

Gmina Miłakowo dołącza do akcji wsparcia organizacji polskiej mniejszości na Ukrainie.

Lista Partnerów programu „Z Polską w Sercu”, na której są już – przypomnijmy – Miasto Braniewo, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie, portal „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydawnictwo Bookmarked, powiększyła się o kolejny życzliwy podmiot! Chodzi o Gminę Miłakowo (województwo warmińsko-mazurskie, powiat ostródzki), z którą również będziemy mieli przyjemność współpracować przy okazji kolejnych edycji programu #ZPWS!

Prezes zarządu Fundacji SCIRE dr Kamil Sygidus, w towarzystwie współpracującego z nami wolontariusza Sebastiana Bironta, odwiedził w tej sprawie Burmistrza Miłakowa, Pana dra Krzysztofa Szulborskiego. W imieniu wszystkich członków Fundacji SCIRE oraz przyszłych beneficjentów zrzeszonych w organizacjach polskiej mniejszości na Ukrainie, serdecznie dziękujemy!

Wkrótce poinformujemy o szczegółach naszej współpracy z Gminą Miłakowo oraz o kolejnej edycji naszej akcji. Zapraszamy do współpracy przy udzielaniu wsparcia organizacjom mniejszości polskiej na terenie Ukrainy. Warto, bo ich członkowie naprawdę mają w swych sercach Polskę!

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com

    Cart