Blog – Full Width

by

„Wspólnie dla Przodków 2023” – kolejny wyjazd za nami!

Intensywna praca – koszenie niepożądanej roślinności, oczyszczanie i zabezpieczanie, klejenie oraz fugowanie nagrobków, a nawet… pomoc w odszukaniu bliskich rozdzielonych przez wojnę, powojenne przesiedlenia i zmianę granic. W dniach 22-27 sierpnia odbył się kolejny wyjazd w ramach projektu dofinansowanego przez Instytut POLONIKA!

Za nami kolejny wyjazd w ramach projektu „Wspólnie dla Przodków 2023”. W dniach 22-27 sierpnia odbyły się pracę porządkowe na cmentarzach w Łubowie i Warężu, w których uczestniczyło 8 wolontariuszy z Polski (w tym nasi partnerzy ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej) i 4 wolontariuszy z Ukrainy. Tym razem wykaszany był teren cmentarzy w Łubowie i Warężu. Ponadto, pod nadzorem konserwatora kamienia, oczyszczono i zabezpieczono kolejne nagrobki. Dzięki zakupionym klejom sklejono i zafugowano ponad 10 nagrobków.

Projekt „Wspólnie dla Przodków” to jednak nie tylko prace porządkowe. Wartością dodaną jest możliwość odnalezienia dalszych i bliższych członków rodzin, których korzenie sięgają Waręża i okolic. Na początku lipca do Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” została nadesłana wiadomość e-mail z prośbą o kontakt do kogoś kto jeździ, bądź mieszka w Warężu. Instytut przekazał kontakt do wolontariusza Fundacji SCIRE i organizatora wyjazdów w ramach projektu „Wspólnie dla Przodków”, czyli Sebastiana Bironta. Okazało się, że w drzewie genealogicznym Waręża i Łubowa, które Sebastian tworzy od ponad 4 lat, znajdują się osoby o takim samym nazwisku! Po przejrzeniu akt metrykalnych okazało się, że jeden z mieszkańców Waręża – osiemdziesięciosiedmioletni Pan Wolodymyr jest wujkiem Pana Romana zamieszkałego w Wilkasach na Mazurach. Podczas pierwszego dnia wyjazdu Sebastian zorganizował ich spotkanie, dzięki czemu mogli się zobaczyć po raz pierwszy od lat 70. XX wieku. Warto nadmienić, że na terenie cmentarza w Łubowie, który jest objęty naszym projektem, znajduje się nagrobek pradziadka i prababci Pana Romana. „Wspólnie dla Przodków” nie tylko porządkuje, oczyszcza i konserwuje, ale również łączy członków rodzin rozdzielonych przez wojnę, powojenne przesiedlenia, zmianę granic i inne uwarunkowania!

9 września 2023 r. Sebastian Biront wziął udział w II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej «Dziedzictwo kulturowe: Innowacyjne podejście i zrównoważony rozwój», w trakcie której wygłasił referat pt. „Realizacja projektu «WSPÓLNIE DLA PRZODKÓW»: Doświadczenia europejskie i ukraińska rzeczywistość”.

Następne wyjazdy planowane są w październiku i listopadzie. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo z opisywanego wyjazdu roboczego.

Projekt „Wspólnie dla Przodków 2023 Waręż Łubów – Ukraina”

 • Organizator: Fundacja SCIRE
 • Dofinansowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”
 • Partnerzy: Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, Narodowy Uniwersytet Politechnika Lwowska
 • Patronat medialny: Obserwator Międzynarodowy, Portal Polsko-Ukraiński polukr.net, Nowiny Północne, Telewizja Kablowa Bart-Sat Bartoszyce
by

Projekt Fundacji SCIRE z dofinansowaniem Instytutu POLONIKA!

W kwietniu Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” ogłosił wyniki konkursu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2023”, a wśród wniosków z przyznanym dofinansowaniem znalazł się również nasz projekt „Wspólnie dla Przodków 2023 Waręż Łubów – Ukraina”.

Na realizację projektu otrzymaliśmy od Poloniki aż 34 000,00 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 38 500,00 zł, a pozostałą kwotę zawdzięczamy naszym partnerom – Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem” oraz Zarządowi Oddziałowemu NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej.

Od przyznania dofinansowania do rozpoczęcia realizacji projektu minęło mniej niż 2 tygodnie. W dniach 27-30 kwietnia przedstawiciele Fundacji SCIRE – Kamil Sygidus – prezes zarządu oraz Sebastian Biront – koordynator projektu, odbyli pierwszy z zaplanowanych wyjazdów. W jego trakcie w Narodowym Uniwersytecie Politechnika Lwowska, a także w oddziale Caritasu w Sokalu zostały przeprowadzone warsztaty pn. „Znajdź i poznaj swoich przodków – Genealogia, Genetyka, Wspólnie dla przodków”. Sebastian Biront opowiedział w nich studentom oraz mieszkańcom rejonu sokalskiego o tym, jak szukać swoich przodków, o genealogii genetycznej, a także nt. realizowanego projektu dofinansowanego przez Instytut Polonika. Ponadto delegacja Fundacji SCIRE wspólnie ze studentami Katedry Muzealnictwa i Dziedzictwa Kulturowego Politechniki Lwowskiej pojechała na teren cmentarzy w Warężu i Łubowie, gdzie przeprowadzone zostały działania porządkowe polegające na opryskaniu niepożądanych zarośli, rozpoczęciu procesu oczyszczania nagrobków oraz poszukiwaniu płyt nagrobnych znajdujących się pod powierzchnią ziemi.

W maju Sebastian Biront przeprowadził kolejne warsztaty genealogiczne w ramach realizowanego projektu. Najpierw podczas Bartoszyckiego Tygodnia Patriotycznego (02.05.2023), a następnie w Górowie Iławeckim (16.05.2023). W powiecie bartoszyckim mieszkają osoby przesiedlone z Waręża i Łubowa oraz ich potomkowie, a dzięki takim warsztatom jesteśmy w stanie dotrzeć do osób, które przyłączają się do realizacji projektu.

Na tym nie koniec! Przy okazji kwietniowego wyjazdu delegacja Fundacji SCIRE dostarczyła do Ukrainy humanitarną pomoc zebraną wspólnie z naszymi partnerami, która została wysłana na południe Ukrainy – do wyzwolonego Chersonia (więcej nt. napiszemy w osobnym materiale). Co dalej? W czerwcu na pograniczu polsko-ukraińskim. odbędą się kolejne warsztaty genealogiczne. Na połowę lipca planowany jest z kolei drugi wyjazd, w trakcie którego prowadzone będą prace porządkowe. DZIAŁAMY!!!

Projekt „Wspólnie dla Przodków 2023 Waręż Łubów – Ukraina”

 • Organizator: Fundacja SCIRE
 • Dofinansowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”
 • Partnerzy: Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, Narodowy Uniwersytet Politechnika Lwowska
 • Patronat medialny: Obserwator Międzynarodowy, Portal Polsko-Ukraiński polukr.net, Nowiny Północne, Telewizja Kablowa Bart-Sat Bartoszyce
by

„CENA ZA MAJDAN. O REWOLUCJI GODNOŚCI 7 LAT PO MAJDANIE”

Wojciech Jankowski, specjalnie dla „Pola Widzenia Plus” Fundacji SCIRE i portalu Obserwator Międzynarodowy, wspomina protesty z przełomu 2013/2014.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który w nieco ponad tydzień został wyświetlony w serwisie YouTube ponad 11 tysięcy razy! Wojciech Jankowski, dziennikarz i obecny redaktor naczelny Kurier Galicyjski, wspomina w nim początki Rewolucji Godności oraz swój udział w Majdanie. Tę interesującą opowieść wzbogacono prywatnymi zdjęciami i nagraniami autora sprzed 7 lat. W. Jankowski nie unikał odpowiedzi na wiele trudnych pytań, w tym tych dotyczących ceny, jaką Ukraińcy musieli zapłacić za Majdan, a także tego, czy w ogóle było warto?

„Sprawdziłem ceny biletów i zanim zaszedł proces intelektualny, to poszedł odruch – kliknąłem 'kupuj’. Już następnego dnia leciałem do Kijowa (…). Czas był wtedy napięty. Teraz chyba już bym nie potrafił, że co drugą noc jeździłem żeby przenocować, a resztę czasu spędzałem na Majdanie. I tak resztkami energii, w nocnych knajpach, siedziałem z laptopem i próbowałem przetrwać do rana, pijąc albo kawę albo alkohol. Jedno i drugie w pewnych warunkach dodaje energii (…). Podjechałem stacją metra, wysiadłem i zobaczyłem MORZE LUDZI. Byłem zdumiony… Wtedy chyba poczułem coś, co parę razy później też zdarzało mi się poczuć, to znaczy taką SIŁĘ TŁUMU, poczucie słuszności, tego, że stoi się po dobrej stronie…”
– tak udział w ukraińskiej Rewolucji Godności w 7. rocznicę rozpoczęcia protestów na kijowskim Placu Niepodległości dla Pola Widzenia Plus wspomina Wojciech Jankowski, obecny redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego”.

Pozostań w Polu Widzenia – polub naszą stronę na Facebooku (https://www.facebook.com/PoleWidzeniaPW) i subskrybuj nasz kanał na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC4PzN1HniCEQIFUlKV0FQaA).

#POLEWIDZENIA #POLEWIDZENIAplus #Ukraina #RewolucjaGodności #Majdan #Euromajdan #protesty

by

SCIRE Z WIZYTĄ W PAŃSTWOWYM REZERWACIE HISTORYCZNO-KULTURALNYM W BEŁZIE

Zaangażowanie Fundacji SCIRE w akcję ratowania bezcennego zabytku – siedemnastowiecznego Kościoła św. Marka w Warężu!

W trakcie minionej wizyty w obwodzie lwowskim delegacja SCIRE zawitała również do przygranicznego miasteczka Bełz, które do 1951 roku stanowiło część powiatu hrubieszowskiego (województwo lubelskie), a obecnie wchodzi w skład rejonu sokalskiego. Bełz, choć niewielki, mieści liczne, sięgające kilku stuleci wstecz zabytki, takie jak m.in. Baszta Ariańska z początku XVII w. Powód naszej wizyty także był związany z zabytkami, jednak dotyczył innej historycznej budowli – siedemnastowiecznego Kościoła św. Marka w Warężu.

Dr Kamil Sygidus (Prezes Zarządu SCIRE), mgr Sebastian Biront (współkoordynator programów SCIRE), dr Oleksandr Gorbach (Wiceprezes Zarządu SCIRE) oraz reprezentujący Partnerów Fundacji dr Krzysztof Szulborski (Burmistrz Miłakowa), spotkali się z szefową Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego w Bełzie – Panią Oksaną Kalysh. Spotkanie to miało związek z realizowanym przez nas programem „Łączy nas Pogranicze” i dotyczyło działań zmierzających do zabezpieczenia przed dalszą degradacją waręskiego kościoła. O tym przedsięwzięciu rozmawialiśmy wcześniej m.in. podczas wizyty w Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, a z Panią Oksaną, jako osobą bezpośrednio nadzorującą stan tej budowli, omówiliśmy szczegóły naszego wsparcia. Na czym dokładniej będzie ono polegać?

W trakcie rozmowy z Panią Oksaną dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Kultury Ukrainy przyznało środki finansowe na naprawę dachu kościoła. Prace konserwacyjne miały ruszyć już w tym roku, niestety ze względu na pandemię COVID-19 plany te zostały przesunięte na wiosnę 2021. Na początek przewiduje się renowację części dachu nad najlepiej zachowanymi freskami. Jako Fundacja SCIRE obiecaliśmy dołożyć wszelkich starań, by w możliwie jak najszybszym terminie zrekonstruować zadaszenie całej budowli, a także pomóc w przygotowaniu terenu pod przyszły remont. Niebawem poinformujemy Was o postępach w zakresie ratowania cennego zabytku. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wizyty w Bełzie oraz fotografii Kościoła św. Marka w Warężu, na których widać obecny stan tej budowli.

by

„Z POLSKĄ W SERCU” PO RAZ DRUGI!

Fundacja SCIRE w towarzystwie Konsula RP dostarczyła dary dla Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – Oddział w Czerwonogradzie.

Za nami druga edycja akcji „Z Polską w Sercu”. Dzięki wsparciu ze strony Partnerów: Instytutu Pamięci Narodowej (Oddział w Gdańsku), Urzędu Miasta Braniewa na czele z Burmistrzem Panem Tomaszem Sielickim, Urzędu Miejskiego w Miłakowie i Burmistrza Miłakowa – Pana dr. Krzysztofa Szulborskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie, portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydawnictwa Bookmarked, do Czerwonogradu dostarczyliśmy w zeszły piątek kilka kartonów polskojęzycznych książek, a także gier edukacyjnych, zeszytów, farbek, flamastrów i innych potrzebnych rzeczy.

W drodze ze Lwowa delegacji SCIRE, w skład której weszli: Prezes Zarządu Fundacji SCIRE dr Kamil Sygidus, współkoordynator naszych projektów Sebastian Biront oraz reprezentujący naszych Partnerów Burmistrz Miłakowa Pan dr Krzysztof Szulborski, towarzyszył nam Konsul RP i Kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie – Pan Rafał Kocot. Pan Konsul bardzo przychylnie odniósł się do naszych przedsięwzięć – zarówno programu „Z Polską w Sercu”, ale także „Epitafium dla Przodków” i „Łączy nas Pogranicze”. Serdecznie dziękujemy za wspólną podróż ze Lwowa do Czerwonogradu oraz niezwykle konstruktywną rozmoę, licząc na dalszą współpracę!

Za jak zwykle miłe przyjęcie dziękujemy Paniom Prezes i Wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – Oddział w Czerwonogradzie, czyli Pani Natalii Żuk i Pani Irenie Zając. W trakcie wizyty mieliśmy również okazję obejrzeć powstającą ekspozycję eksponatów do Muzeum Ziemi Lwowskiej przy TKPZL w Czerwonogradzie i – musimy przyznać – wygląda ona bardzo obiecująco!

Serdecznie zapraszamy do współpracy przy kolejnych edycjach programu. Każdy może stać się naszym Partnerem, każdy może być darczyńcą „Z Polską w Sercu”!

by

Z POLSKĄ W SERCU #2

Fundacja SCIRE wspólnie z Partnerami akcji „Z Polską w Sercu” ponownie zgromadziła dary dla czerwonogradzkiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

We wrześniu informowaliśmy o przekazaniu wsparcia organizacji polskiej mniejszości w Czerwonogradzie. Już niecały miesiąc później nastąpił epilog, czyli 2. edycja programu „Z Polską w Sercu”. Beneficjentem ponownie było TKPZL w Czerwonogradzie, a do listy Partnerów oficjalnie dołączyła Gmina Miłakowo (o czym informowaliśmy w materiale z 7 października – http://scirefoundation.com/2020/10/07/kolejny-partner-dolacza-do-programu-z-polska-w-sercu/).

Burmistrz Miłakowa dr Krzysztof Szulborski na poczet ZPWS #2 przekazał m.in. zeszyty, bloki rysunkowe, wycinanki, farbki, flamastry, kredki i inne materiały, które okażą się niezwykle przydatne z perspektywy uczestników Szkoły sobotnio-niedzielnej przy Towarzystwie Kultury Polskiej. Wiele patriotycznych materiałów (m.in. książki, biuletyny, płyty DVD, gry edukacyjne, opaski odblaskowe) przekazał nam natomiast gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wydawnictwo Bookmarked dostarczyło liczne pozycje książkowe wpisujące się w kanon polskiej literatury, a „Obserwator Międzynarodowy” monografie z tematyki spraw międzynarodowych wydane pod patronatem tego portalu. Ponownie wiele interesujących polskojęzycznych książek beletrystycznych dostarczyły Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie i tamtejszy Urząd Miasta.

Relacja z przekazania wszystkich materiałów już wkrótce. Tymczasem serdecznie dziękujemy naszym hojnym Partnerom za wsparcie i współpracę przy okazji drugiej edycji programu „Z Polską w Sercu”. Słowa podziękowania kierujemy w stronę pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z Panem Krzysztofem Drażbą – Naczelnikiem Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN Gdańsk, Burmistrza Miłakowa Pana dr. Krzysztofa Szulborskiego, Burmistrza Miasta Braniewa Pana Tomasza Sielickiego, Pana dr. Tomasza Lachowskiego – redaktora naczelnego portalu „Obserwator Międzynarodowy”, Pani Elżbiety Jakubowskiej – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie oraz pozostałych pracowników biblioteki i Wydawnictwa Bookmarked.

Dziękujemy i gorąco liczymy na dalszą owocną współpracę!

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  Cart