O PRZEŁOMIE (?) NA DONBASIE I DZIWNYM ZAMACHU W ŁUCKU
Komentarz Przewodniczącego Rady Fundacji SCIRE dla Radia Wnet.fm.
Przewodniczący Rady Fundacji SCIRE dr Janusz Kowalczyk gościł niedawno u Pawła Bobołowicza w audycji "Program Wschodni" Radia Wnet.fm.
Spotkanie to było okazją do dyskusji na temat ogłoszonego przez ukraińskiego prezydenta "przełomu w procesie mińskim", czyli rzekomego pełnego wstrzymania ognia na Donbasie. Czy rzeczywiście możemy mówić o sukcesie, czy może tylko o propagandzie sukcesu? Czy - parafrazując P. Bobołowicza - jest to tylko "kolejny rozejm w ramach rozejmu, a którego to już do końca nie jesteśmy nawet w stanie stwierdzić"? Co zdaniem naszego eksperta stanowi główne źródło sceptycyzmu odnośnie tego "przełomu" i dlaczego prędzej czy później rozejm i tak będzie łamany?
Poruszony został również wątek ataku terrorystycznego, do którego doszło 21 lipca w centrum Łucka. Odsłuchując audycję (link poniżej) można dowiedzieć się m.in. jak wyglądał ów zamach, kto za nim stoi, jaką kierował się motywacją oraz jakie wystosował żądania względem ukraińskiego prezydenta? Czy pójście przez W. Zełenskiego na ustępstwa wobec zamachowca źle wróży w kontekście sytuacji na Donbasie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdą Państwo w audycji "Program Wschodni" Radia Wnet.fm.
Spotkanie Janusza Kowalczyka z Pawłem Bobołowiczem miało również wymiar sentymentalny. Panowie wspominali początki swojej długoletniej znajomości, wcześniejsze spotkania oraz współpracę w założonym przez nich Polsko-Ukraińskim Forum Młodych.
Dodatkowo w "Programie Wschodnim" dr Jakub Olchowski z UMCS oraz ekspert Instytutu Europy Środkowej analizował aktualną sytuację polityczną na Białorusi w przeddzień wyborów prezydenckich, oceniając perspektywy i prawdopodobne scenariusze mogące wynikać ze spodziewanego zwycięstwa A. Łukaszenki i mniej prawdopodobnego triumfu opozycji, na której czele stoi Swiatłana Cichanouska. Co ewentualna alternacja władzy mogłaby przynieść narodowi białoruskiemu? Czy obecna opozycja jest bardziej prozachodnia, czy prorosyjska od obecnej głowy państwa białoruskiego. Czy Białoruś ma w ogóle szansę ocalić się przed pogłębieniem zależności od Moskwy i czy w tym kontekście korzystniejsze byłoby zwycięstwo etatowego prezydenta, czy może Łukaszenki w wersji 2.0?
Andrzej Poczobut - polsko-białoruski dziennikarz, publicysta oraz działacz mniejszości polskiej na Białorusi wypowiedział się natomiast o 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i działaniach wojennych, które były wówczas prowadzone na terenie obecnej Białorusi. Poruszono również wątek odnawiania grobów żołnierzy walczących wówczas po polskiej stronie, a spoczywających na białoruskiej ziemi, a także postrzegania przez tamtejszych obywateli wojny z 1920 roku.
"Program Wschodni" Radia Wnet.fm
00:00 - 04:20 (Wprowadzenie i rozmowa z dr Januszem Kowalczykiem)
04:20 - 19:05 (dr Jakub Olchowski o wyborach prezydenckich na Białorusi)
19:05 - 29:20 (Andrzej Poczobut o 100. rocznicy wojny 1920 i obchodach na Białorusi)
29:20 - 46:50 (dr Janusz Kowalczyk o "przełomie" na Donbasie i zamachu w Łucku)
Audycja "Program Wschodni" w Radia Wnet.fm (a w niej komentarz naszego eksperta) do odsłuchania pod linkiem: https://wnet.fm/broadcast/bialoruska-opozycja-nie-jest-opozycja-prozachodnia-program-wschodni-z-25-lipca-2020-r/