EPITAFIUM DLA PRZODKÓW
Dowód pamięci cenniejszy od słów.
Ze względu na burzliwe dzieje, konflikty, przesiedlenia i zmiany kształtu granic, na pograniczu polsko-ukraińskim nie brakuje zupełnie opuszczonych i zniszczonych miejsc pochówku. Zaniedbane są pojedyncze nagrobki lub niekiedy wręcz całe cmentarze, o które nie ma komu zadbać, o których zapomniano…
Okazuje się jednak, że są ludzie, którzy nie chcą zapomnieć i nierzadko poświęcają swój wolny czas, pokonują setki kilometrów i przeznaczają niemałe prywatne nakłady finansowe tylko po to, by uporządkować groby przodków oraz osób z nimi niespokrewnionych, których nigdy nie mieli okazji nawet spotkać.
Czy można sobie wyobrazić lepszą formę na okazanie pamięci zmarłym, epitafium o wiele cenniejsze od jakichkolwiek słów, bo oparte na czynach?
Fundacja SCIRE dostrzegła znaczenie tego typu działań, w związku z czym jej Zarząd podjął uchwałę, na mocy której objął patronatem i wesprze w ramach projektu „Epitafium dla Przodków” prowadzone od ponad roku wysiłki na rzecz opieki nad opuszczonymi i zaniedbanymi nagrobkami na cmentarzach w Warężu i Łubowie na Ukrainie.
Warto w tym miejscu przedstawić krótką genezę wspomnianych powyżej działań. Ich bezpośrednim inicjatorem jest Sebastian Biront, który od dawna interesuje się genealogią swojej rodziny. Na początku 2019 roku udało mu się odszukać groby swoich przodków (w tym prapraprapradziadków) pochowanych w Warężu i Łubowie. Na tym jednak nie poprzestał i w trakcie kolejnych wyjazdów zorganizował m.in.:
• Sprzątanie cmentarzy w Łubowie i Warężu
• Lekcje genealogiczne w waręskiej szkole podstawowej
• Spotkanie z mieszkańcami Waręża pt. „Stare Fotografie”, na którym przeglądano archiwalne zdjęcia udostępnione przez mieszkańców Waręża
• Spotkanie z mieszkańcami Waręża pt. „Akty Metrykalne”, w trakcie którego wspólnie poszukiwano przodków w greckokatolickich aktach metrykalnych. Mieszkańcy mieli także okazję, by zapoznać się z mapą ich miejscowości z 1854 roku.
Trzeba także wspomnieć o otwartości mieszkańców Waręża, którzy ochoczo wspierają wszelkie dotychczasowe inicjatywy Sebastiana Bironta. Dzięki takiemu nastawieniu zrodziła się m.in. idea organizacji Festiwalu „Pogranicze – nasze wspólne dziedzictwo”, który w dniach 29-30 sierpnia odbędzie się właśnie w Warężu. Współinicjatorem oraz głównym organizatorem Festiwalu będzie Fundacja SCIRE.
Epitafium - symbol pamięci o zmarłych, najczęściej w formie napisu umieszczanego na nagrobku lub pomniku